Paracetamol / Kodeina

Paracetamol/kodeina to połączenie dwóch leków przeciwbólowych - paracetamolu i kodeiny. Jest stosowany w leczeniu silnego bólu, w tym bólów mięśni, bólów stawów, migreny i bólu zębów. Więcej informacji

Lekarz oceni Twój wniosek i w razie potrzeby wystawi receptę. Recepta zostanie przesyłana do apteki. W ciągu 1 do 3 dni roboczych apteka wyśle lek. Przeczytaj tutaj więcej informacji na temat procedury.

Produkt
Cena (zawiera koszt konsultacji lekarskiej)
Produkt – Cena (zawiera koszt konsultacji lekarskiej)
Patient Leaflet(s)

Co to jest paracetamol/kodeina?

Paracetamol/kodeina to połączenie dwóch leków przeciwbólowych - paracetamolu i kodeiny. Jest stosowany w leczeniu silnego bólu, w tym bólów mięśni, bólów stawów, migreny i bólu zębów. Niskie dawki paracetamolu/kodeiny można kupić w aptece, ale w wyższych dawkach jest to lek wydawany tylko na receptę. 

W jaki sposób paracetamol/kodeina zwalcza ból?

Dwa składniki leku, paracetamol i kodeina, blokują ból na różne sposoby. Mechanizm działania paracetamolu polega prawdopodobnie na oddziaływaniu na receptory chemiczne odpowiedzialne za odczuwanie bólu, powodując, że mózg blokuje przekazywanie sygnałów bólowych do reszty ciała. Kodeina jest opioidowym lekiem przeciwbólowym, który łagodzi ból naśladując endorfiny, naturalne substancje przeciwbólowe występujące w organizmie. 

Jak stosować lek paracetamol/kodeina?

Zawsze należy przestrzegać zaleceń dołączonych do leku lub udzielonych przez lekarza. Podczas przyjmowania paracetamolu/kodeiny nie należy przyjmować żadnych innych leków zawierających paracetamol. Ze względu na ryzyko uzależnienia lek ten przepisuje się zwykle tylko na dwa do trzech dni. 

Paracetamol/kodeina jest dostępny w postaci tabletek lub kapsułek. Należy połykać je w całości, pojedynczo, popijając szklanką wody. Dla osób mających trudności z połykaniem tabletek dostępne są tabletki rozpuszczalne, które można rozpuścić w wodzie, a następnie wypić. 

Dawkowanie

Typowa dawka dla osoby dorosłej wynosi od jednej do dwóch kapsułek przyjmowanych co 4 do 6 godzin. Nie należy przekraczać zalecanej dawki. Paracetamol/kodeina nie jest odpowiedni dla dzieci w wieku poniżej 12 lat ze względu na poważne ryzyko problemów z oddychaniem, może być jednak przyjmowany przez młodzież w wieku od 12 do 15 lat, jeśli inne formy łagodzenia bólu nie działają. 

Jakie są działania niepożądane paracetamolu/kodeiny?

Paracetamol/kodeina ma wiele skutków ubocznych, w tym między innymi bóle brzucha; uzależnienie w przypadku długotrwałego stosowania; agranulocytoza; zaburzenia hematologiczne; drażliwość; zapalenie trzustki; niepokój; ciężkie niepożądane reakcje skórne (SCAR); oraz małopłytkowość. 

Przedawkowanie

Skutkiem przedawkowania paracetamolu jest uszkodzenie wątroby (i - rzadziej - uszkodzenie nerek). 

Kiedy stosowanie leku paracetamol/kodeina nie jest zalecane? 

Paracetamol/kodeina nie jest przeznaczony dla osób mających: 

  • Problemy z wątrobą; 
  • Uraz głowy; 
  • Choroby nadnerczy; 
  • Padaczkę; 
  • Problemy z płucami lub trudności w oddychaniu. 

Paracetamol/kodeina może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, dlatego zawsze należy poinformować lekarza lub farmaceutę o wszystkich przyjmowanych lekach, w tym lekach dostępnych bez recepty i preparatach ziołowych. 

Ciąża / Karmienie piersią / Prowadzenie pojazdów / Alkohol

Zasadniczo paracetamol/kodeina nie jest zalecany dla kobiet w ciąży lub karmiących piersią, ponieważ istnieje wiele innych bezpieczniejszych leków, które należy wypróbować w pierwszej kolejności. Kodeina nie jest uważana za lek bezpieczny do stosowania w okresie ciąży. 

Paracetamol/kodeina może powodować senność, dlatego podczas przyjmowania tego leku zaleca się zachowanie ostrożności z prowadzeniem pojazdów lub obsługiwaniem ciężkich maszyn. Również skutki działania alkoholu mogą się nasilać. 

Aby uzyskać więcej informacji o leku paracetamol/kodeina, skontaktuj się z jednym z zespołów Dokteronline.com.